Haber ihbarı için

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Ankara Havası

 

Türkiye’nin İç Anadolu bölgesindeki halkın gündelik yaşamdaki bütün söylemlerine yer verilen ve eğlenceli olan oyun havalarının geneline Ankara Havası denir.  Genel itibariyle Ankara’nın Etimesgut, Sincan, Çubuk, Kalecik ve Güdül ilçelerinde sanatçıya destek verilir. Bu müzik türü İç Anadolu bölgesinin diğer müzik türlerinden daha fazla dinlenilir.

Ankara Havasının Tarihçesi

Ankara oyun havası, çok eskiden günümüze kadar olan gelenek, görenek ve kültürü muhafaza etmiştir.  Ankara Havası kelimesi akıllara hemen ‘’Misket’’ oyun havasını getirir. Misket Ankara’da yaşamış, beldenin en güzel kızlarından biridir. Misket’i seven köyün iki genci birbirlerini düelloya davet ederler. Kim kazanırsa Misket’i alacaktır. Gençlerden birisi fakir, diğeri de zengindir. Misket de fakir genci sevmektedir. Bu iki genç karşılıklı dört beş metre ara ile durarak birbirlerini süzerler ve ikisi de birden nara atarak birbirlerine doğru yürür ama birbirlerini vuramazlar. Birbirlerine sarılıp barışırlar. Zengin genç ben köyden giderim sen Misket’le evlen zaten o da seni seviyor der fakir gence. Misket’e müjdeyi vermeye giderler ama Misket, fakir genci öldü zannedip kendini asmıştır. Bunu gören iki genç karşılıklı hem söyler hem de dönerler. Yüzyıllardır Misket oyununda insanlar hem söyler hem de dönerler.

En Çok Dinlenen Ankara Oyun Havaları

Erik Dalı/ Sende mi Oldun Ankaralı, La Bize Her Yer Ankara, Sende Ankaralısın, Ankaralı Zampara, Ayrılmam Ankara’dan, Dar Geldi Ankara Sana en çok popüler olan müzikler arasındadır.

Müzikleri dinlemek ve indirmek için : https://www.mp3yukleindir.com/ankara-havasi-listesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-04-17 13:26:31
2019-02-28 22:30:37
2019-01-11 13:28:23
2018-09-04 12:40:32